Kategorie
Uncategorized

Najlepsze praktyki przy testowaniu funkcjonalnym

Cześć!

Opowiem Ci dzisiaj trochę o dobrych praktykach przy przeprowadzaniu testów funkcjonalnych. Testy funkcjonalne są wykonywane w celu przetestowania podstawowej funkcjonalności danej aplikacji lub oprogramowania bez ingerencji w jego budowę (jest to też często określane terminem czarnej skrzynki). Każda funkcjonalność jest testowana poprzez dostarczenie danych wejściowych, a następnie obserwację i porównanie otrzymanych wyników z oczekiwanymi. Poniżej przedstawię Ci kilka skutecznych procedur, które mogą Ci się przydać podczas przeprowadzania testów funkcjonalnych.

0 Przygotuj wcześniej plan testów i przypadki testowe

Planowanie tego, co należy zrobić, aby poprawnie przeprowadzić testowanie obejmuje:
– cel i zakres testów,
– ludzi potrzebnych do przeprowadzenia testów,
– potrzebny sprzęt,
– narzędzia oraz harmonogram testów,
– sporządzenie przypadków testowych.

1 Zbierz informacje wymagane do wykonania testów

Zbierz wszelkie potrzebne informacje i najpierw przetestuj krytyczne funkcjonalności pod względem ryzyka (ustal priorytety).

2 Wykonanie testów

Plany testów i rzeczywista funkcjonalność powinny być zgodne, aby test został wykonany poprawnie.

3 Zarządzaj defektami

Korzystaj z oprogramowania i standardowych szablonów do zgłaszania i weryfikacji defektów.

4 Przedstawiaj wyniki

Raport z wyników testu powinien być przedstawiony w jasny i prosty sposób, aby umożliwić łatwe zrozumienie przez zespół programistów.

5 Analizuj

Podczas analizy można wykryć problemy i nieścisłości zarówno podczas testowania, jak i programowania. Analiza przyczynia się do ulepszania procedur stosowanych w rozwoju produktu.

6 Rozważ testy automatyczne

Testowanie automatyczne ma na celu poprawę jakości produktu lub oprogramowania, a także oszczędność czasu -> o ile podejdziesz do tego jak do inwestycji. Testowanie automatyczne jest droższe w krótkim okresie czasu, natomiast w dłuższej perspektywie dobrze zaprojektowane testy automatyczne mogą być bardzo korzystne dla jakości finalnego projektu
i docelowo produktu.

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *