Kategorie
Uncategorized

Certyfikaty ISTQB w pigułce – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

Cześć!

W obecnych czasach pandemii i kryzysu wiele osób jest chętnych lub zmuszonych podnieść swoje kwalifikacje w dziedzinie testowania oprogramowania – czasem żeby utrzymać pracę.

Dobrym pomysłem i zarazem inwestycją jest rozważenie przystąpienia do testu online z zakresu ISTQB – może to pozwolić Ci nieco wyróżnić się na tle innych osób, poszerzyć możliwości kariery i (być może) zaowocować wyższym wynagrodzeniem.

Czym jest ISTQB?

Organizacja ISTQB to w skrócie  „International Software Testing Qualifications Board”, oferuje ona certyfikację potwierdzenia umiejętności odnośnie różnych poziomów testowania oprogramowania przy czym jest uznana i rozpoznawalna na całym świecie. Prowadzona jest przez organizację non-profit, w skład której wchodzą wybitni eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Certyfikaty, takie jak ISTQB, pokazują Twoją biegłość i zainteresowanie branżą testowania oprogramowania dla rekruterów i przyszłych pracodawców.

Natomiast przed rozważeniem przystąpienia do certyfikatu warto żebyś wiedział, że:

0 Żadna certyfikacja nie pomoże Ci w karierze zawodowej bez odpowiedniego doświadczenia praktycznego w realnych projektach. Doświadczenie zawodowe daj kluczową wiedzę, podstawy i zrozumienie, co zadziała w danej praktycznej sytuacji.

1 Kandydaci posiadający doświadczenie zawodowe są zawsze preferowanym wyborem w firmach dla osób decyzyjnych, które kierują tychże kandydatów na kursy doszkalające (ale zakręciłem :P) czyli w skrócie – jeżeli masz doświadczenie zawodowe będzie Ci prościej 🙂

2 Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie testowania oprogramowania, certyfikat z pewnością może Ci pomóc (na poziomie foundation level). Możesz też pomyśleć o odbyciu stażu lub studiów wyższych związanych z jakością oprogramowania.

Certyfikat ISTQB podzielony jest na 3 poziomy:

0 Poziom podstawowy

Certyfikat na poziomie podstawowym jest przeznaczony głównie mało doświadczonym osobom (ale jednak z jakimś doświadczeniem związanym z branżą oprogramowania) chętnym poszerzyć swoją wiedzę z zakresu testowania oprogramowania.

Celem tego certyfikatu jest upewnienie się, że kluczowe pojęcia i podstawowe praktyki są dobrze zrozumiane przez interesantów.

1 Poziom zaawansowany

Kurs na poziomie zaawansowanym jest przeznaczony dla profesjonalistów średniego poziomu, którzy posiadają minimum 2-letnie doświadczenie zawodowe. Celem jest poznanie i zrozumienie zaawansowanych najlepszych praktyk i koncepcji testowania. Sylabus obejmuje następujące tematy:

0. Zaawansowane testy behawioralne i standardy dla testerów zorientowanych biznesowo – Test Analyst

1. Zaawansowane testy strukturalne dla testerów zorientowanych technicznie – Technical Test Analyst

2. Doświadczone koncepcje zarządzania testami dla menedżerów – Test Manager

2 Poziom eksperta

Jak sama nazwa wskazuje, kursy na poziomie eksperckim są przeznaczone dla prawdziwych ekspertów w dziedzinie testowania oprogramowania. Poziom jest dedykowany specjalistom mającym ponad 8-letnie doświadczenie zawodowe. Celem jest zrozumienie i wdrożenie ulepszenie najnowocześniejszej technologii w procesie testów oprogramowania.

Program ekspercki porusza takie kwestie jak:

0 Doskonalenie procesu testowego

1 Zarządzanie testami

2 Automatyzacja testów

3 Techniki branżowe.

Podsumowanie w pigułce

Czy warto robić certyfikat ISTQB? musisz samemu to ocenić 🙂
Wszystko zależy od danej sytuacji, ale na pewno jest to dobry wybór w szczególności na początku drogi zawodowej związanej z testowaniem oprogramowania. Ja natomiast uważam, że wiedza zawarta w sylabusach – bez względu na poziom zaawansowania jest uporządkowana i wartościowa. Nauka naprawdę jest dobrą inwestycją i jestem przekonany, że wykorzystasz tą wiedzę w praktyce zawodowej jeszcze wiele razy. Certyfikat o niczym nie świadczy tak naprawdę, ale nabyć wiedzę z tych zasobów jest wysoce wskazane i to rekomenduję 🙂

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *