Cześć!
W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci dokładnie jak skutecznie przygotować się do egzaminu na poziomie zaawansowanym ISTQB na przykładzie Analityka Testów (inne certyfikaty na tym poziomie będą różnić się materiałami ale zarówno dla Test Managera oraz Technical Test Analyst niektóre tematy są wspólne w tym sylabusie! Niezależnie, który certyfikat wybierzesz na poziomie Advance ta wiedza i tak będzie dla Ciebie przydatna).
W mojej opinii to właśnie Test Analyst jest najbardziej wartościowy dla większości osób, które zajmują się biznesowym podejściem do testowania oprogramowania (zwróć uwagę na powyższej grafice, jakich dokładnie zagadnień dotyczy zakres materiału ISTQB Test Analyst) -> możesz poprzez ten certyfikat uzupełnić swoją wiedzę na temat dokładnego procesu testowego, zarządzania testami oraz poznania zaawansowanych technik testowych. Nauka tych zagadnień jest świetną inwestycją zawodową, jeżeli planujesz karierę jako tester oprogramowania. Test Analyst również porusza obszernie kwestie Review i narzędzi testowych do automatyzacji, co w szczególności może pomóc Ci uporządkować wiedzę odnośnie właśnie automatyzacji testowanego oprogramowania. Materiał zawarty w sylabusie Test Analyst zdecydowanie dostarczy Ci dużej dawki wartościowej wiedzy, ale na pewno nie wystarczy sama znajomość sylabusa do zaliczenia egzaminu ISTQB na poziomie zaawansowanym – musisz postawić na praktyczne wykorzystanie tych zagadnień!
W “polskim internecie” nie znalazłem samouczka jak skutecznie zaliczyć egzamin Test Analyst na poziomie zaawansowanym, więc postanowiłem go napisać opierając się o wpis napisany przez Ognjen Ninic w serwisie Linkedin.
Poziomy wiedzy, które należy przyswoić w sylabusie są podzielone według poniższych kryteriów:
• K1 – wymaga umiejętności zapamiętywania bez ich głębszego zrozumienia.
• K2 – wymaga umiejętności zrozumienia, chociaż możesz nie być wstanie zastosować ich w praktyce.
• K3 – jak powyżej, z tą różnicą, że powinieneś umieć zastosować to chociaż częściowo w praktyce.
• K4 – wymaga wszystkiego co powyżej, plus analitycznego zastosowania wiedzy w praktycznych projektach.
Poniżej zestawiłem materiały, które warto wykorzystać podczas nauki:
Materiały z oficjalnych zasobów ISTQB – Sylabusa sugeruje przeczytać wiele razy i koniecznie przerobić również przykładowy egzamin:
https://www.istqb.org/downloads/category/7-advanced-level-documents.html
https://astqb.org/resources/
Polecam również zainteresować się, poniższą lekturą jest świetnie uporządkowana pod względem merytorycznym. Rex Black potrafi wyjaśnić skomplikowane zagadnienia w prosty sposób. Po opanowaniu przykładowych pytań i ich zrozumieniu nie powinieneś mieć większych problemów na teście:
Gdzie znaleźć przykładowe egzaminy/testy?
Dla Test Analyst jest dość trudno znaleźć przykładowe zadania, ale dla chcącego nic trudnego – możesz znaleźć wiele ciekawych materiałów w sieci o ile dobrze poszukasz. Skorzystaj z każdego możliwego egzaminu ISTQB od dostawców egzaminów online – to są prawdziwe pytania, które mogą być na egzaminie.
Polecam sprawdzić również nowe egzaminy próbne zależnie od poziomu zaawansowania, na platformie Test competence! Są bardzo zbliżone do realnego egzaminu i przetrenowanie kilku testów byłoby wskazane przed certyfikacją. Godne uwagi są również materiały od Patshala: https://istqb.patshala.com/tests/mode.php?tn=27
Przykładowe pytania, podobne do tych które mogą pojawić się na egzaminie:
https://www.softwaretestinggenius.com/certifications-resources/istqb-advanced-ctal-test-analysts-exam-crash-course/
https://istqbquestionbank.blogspot.com/2012/06/test-analyst-sample-question-set-1.html
ISTQB Mock Exam TestCompetence
Materiały do nauki do przypomnienia na poziomie foundation level, które warto powtórzyć niezależnie od zdawanego testu na poziomie zaawansowanym (zwróć uwagę w jaki sposób najbardziej optymalnie i szybko rozwiązywać testy):
https://www.youtube.com/watch?v=3sydes1xp4U&list=PLwlHul3skGA7U_hmvgmCSl4-vUnOtQrMY
Również godny uwagi jest kurs na Udemy:
Pass ISTQB Test Analyst Advanced Level Exam From First Trial
Ile czasu potrzeba na naukę poziomu zaawansowanego?
To w dużej mierze zależy od twojego doświadczenia zawodowego, motywacji oraz czasu który możesz poświęcić na naukę. Osobiście przygotowywałem się około 1,5-2 miesięcy. Myślę, że okres do 3 miesięcy jest wystarczający, aby zaliczyć certyfikat (oczywiście lepiej zminimalizować czas, a zwiększyć intensywność nauki) choć niektórzy przygotowują się nawet pół roku do tego certyfikatu. Po takim długim czasie najprawdopodobniej zapomnisz czego uczyłeś się kilka miesięcy temu :), o ile tego już nie praktykujesz zawodowo.
Na co w szczególności zwrócić uwagę:
Staraj się zrozumieć tematy tak jakie: minimalne pokrycie, testowanie konfiguracji, MTTR, WAMMI, SUMI, i wszystkie definicje odnośnie technik testowania na podstawie specyfikacji (są one najlepiej punktowane na egzaminie).
Gdy masz zadanie z analizą wartości brzegowych warto zwrócić uwagę, że często te zagadnienia dotyczą również różnych klas równoważności. Zadania z zakresu ISTQB Advanced level lubią łączyć ze sobą te 2 techniki. Również w pracy zawodowej często będziesz korzystać z analizy wartości brzegowych oraz klas równoważności.
Zignoruj wszystkie zadania, w których jest mowa o normach, nie będziesz mieć tego na egzaminie, a standardy/normy ciągle się zmieniają.
Wiele zadań z tablicami decyzyjnymi polega na obliczeniu liczby przypadków testowych na podstawie liczby warunków (to po prostu potęga dwóch).
Gdy istnieje grupa zadań z tym samym diagramem lub opisem, po przejściu dalej, możliwe że znajdziesz rozwiązanie pierwszego zadania w treści kolejnego – zwróć na to uwagę.
Nie polegaj na zapamiętywaniu, ponieważ niektóre zadania są nieznacznie zmienione podczas egzaminu (nigdy nie ucz się na pamięć odpowiedzi!).
Samym uczeniem się tylko z książki i sylabusa nie zaliczysz tego testu, musisz praktykować.
Certyfikat online czy klasycznie w centrum egzaminacyjnym?
Zdawałem oba, zdecydowanie mogę Ci polecić podejście do certyfikacji online – mniej stresu, więcej czasu zaoszczędzisz (zdecydowanie). Online też możesz robić notatki, więc w zasadzie nic nie tracisz w porównaniu z klasycznym podejściem do certyfikacji.
Jak się uczyć do egzaminu:
- Przeczytaj sylabusy FL -> podejdź do egzaminu FL,
- Przeczytaj szczegółowo Sylabus TA, przećwicz techniki testowe na próbnych egzaminach TA.
- Czytaj uważnie pytania, najlepiej kilka razy.
- Naucz się korzystać z technik testowych – opanuj je w praktycznych zadaniach i zastosowaniach, uważam że na to powinieneś postawić największy nacisk, to zaprocentuje również w pracy zawodowej.
- Podkreślaj i zwracaj szczególną uwagę na wszystkie słowa kluczowe, takie jak „zawsze”, „nigdy”, „trzeba”. Skorzystaj z zasady wykluczenia! Zwróć uwagę na klasyfikatory, takie jak „zwykle”, „ogólnie”, „przeważnie”, “w tej sytuacji”!
- Jeśli pytanie jest niejasne, warto najpierw przyjrzeć się odpowiedziom.
- Jeżeli tekst wprowadzający jest bardzo długi i zawiera tabele lub rysunki – zwróć uwagę najpierw na pytanie i odpowiedz, później na tabelę lub grafikę, a następnie przeczytaj ponownie tekst. To może pomóc Ci zaoszczędzić cenny czas.
- Odpowiedzi zawierające słowa „ryzyko”, „jakość” są często prawidłowe.
- Jeśli nie wiesz jak odpowiedź jest prawidłowa zaznacz cokolwiek!
Wskazówki dotyczące lepszej wydajności na egzaminie:
1) Przeczytaj uważnie Sylabus i dobrze go przestudiuj, staraj się dokładnie zrozumieć opisywane zagadnienia.
2) Rozwiąż jak najwięcej pytań testowych, aby zapoznać się ze sformułowaniem pytań, a także z ich rodzajami.
3) Chociaż jest to egzamin trwający stosunkowo długo (2h – 2019 v.) lub (3h – 2012 v.) zależenie od wersji, nadal będziesz odczuwać, że trudno jest dokładnie przestudiować cały test. Dlatego na początek przestudiuj cały artykuł, odpowiadając na pytania, które są proste i na które znasz odpowiedź.
4) Jeśli dobrze się przygotowałeś, możesz odpowiedzieć na 65 pytań w mniej niż 100 minut.
Podczas nauki do testu koniecznie zwróć uwagę na poniższą piramidę skutecznej nauki. Wynika z niej że, zdecydowanie najlepszym sposobem uczenia się jest rozmowa z innymi testerami na dany temat oraz tłumaczenie i uczenie innych ludzi! Także zachęcam Cię do aktywnego zdobywania wiedzy 🙂