Kategorie
Uncategorized

Ucz się automatyzacji oprogramowania jak… Rzemieślnik


Jeśli chcesz zostać mistrzem w dziedzinie automatyzacji oprogramowania, zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu i przedstawię Ci rzemieślnicze podejście do tematu. Czym właściwie jest zdobycie mistrzostwa w dziedzinie automatyzacji?

To zdecydowanie więcej niż tylko bycie specjalistą w swojej dziedzinie, dostarczanie wysokiej jakości kodu i wartości biznesowej. Chodzi o traktowanie inżynierii oprogramowania jako stylu życia poprzez ciągłe doskonalenie – małymi kroczkami każdego dnia. Nie jest istotne czym się zajmujesz lub w jakiej dziedzinie się specjalizujesz – czy piszesz dokumentację, kod, poznajesz nowe Frameworki, czy nawet przycinasz trawę na swoim podwórku :). Najważniejsze, że trzymasz postawę rzemieślnika i codziennie starasz się być lepszy niż byłeś wczoraj. W tym procesie zawsze porównuj się tylko ze sobą z przeszłości. Osobiście definiuję to jako zasadę “Men in the Mirror” – dokładnie tak, jak słynna piosenka M.J.’a.

Jako rzemieślnik, na drodze do uzyskania najlepszych wyników, należy szukać najprostszych rozwiązań i wybierać narzędzia najlepiej pasujące do danej pracy. Rzemieślnik nie przywiązuje się do narzędzia, rzemieślnik poświęca całą swoją uwagę wykonanej pracy. W przypadku inżynierii oprogramowania wykorzystując to podejście, ważne jest, aby skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na pisaniu kodu (nie jesteś menedżerem – nie musisz pisać dokumentu na kilka stron, który nie zawiera konkretnych informacji:) Rzemieślnik rozumie procesy i zawsze stara się wykonywać swoją robotę w taki sposób, aby jak najbardziej uprościć również pracę innych członków swojego zespołu -> czy to programistów, testerów lub managerów.

Jeśli chcesz zostać prawdziwym rzemieślnikiem i opanować perfekcyjnie swoją dziedzinę, musisz być przy tym odważny i uczciwy. Czasami trzeba włożyć wiele wysiłku, aby zrealizować swoje plany i osiągnąć więcej niż inni ludzie. Bycie uczciwym wiąże się również z odmową. Rzemieślnik jest stanowczy, aby powiedzieć “nie”, gdy jest to konieczne bez względu na czyjąś opinię. Mówienie “nie” jest również profesjonalnym podejściem.

Czy ty również stosujesz rzemieślnicze podejście w swoim życiu zawodowym?

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *