Kategorie
Uncategorized

“Automatyzować lub nie automatyzować” – rady w pigułce

Cześć!

Dzisiaj odpowiem Ci na pytanie: kiedy warto automatyzować testy oprogramowania? W sposób krótki i zwięzły, tak aby pokazać Ci zalety i wady tej procedury.

0 Pierwsza zasada, którą uważam za najważniejszą, to określenie celu i planu automatyzacji. 

Musisz więc rozważyć, co dokładnie chcesz zautomatyzować, dlaczego i jakie korzyści chcesz osiągnąć z tego procesu, np. w ciągu dłuższego okresu czasu (co najmniej roku).

1 Jeżeli podejmujesz się automatyzacji w projekcie powinieneś wiedzieć, że najlepiej jest zautomatyzować testy regresji, ponieważ są one powtarzalne.

2 Pamiętaj też, że pisanie zautomatyzowanych skryptów trwa X do XX razy dłużej niż pisanie testów manualnych.

3 Utrzymanie zautomatyzowanych skryptów jest znacznie droższe niż utrzymywanie testów manualnych.
Automatyzacja, przynajmniej w krótkim okresie wdrożenia, generuje więcej kosztów niż zysków (więc myślimy zawsze długoterminowo).

4 Automatyczne testy nie są nastawione na wyszukiwanie błędów. “Automaty” służą głównie do potwierdzania, że jakość tworzonego oprogramowania nie uległa pogorszeniu.

5 Nie można zautomatyzować oprogramowania bez umiejętności kodowania, więc trzeba znać przynajmniej jeden język programowania. W przypadku prostej automatyzacji, a w bardziej zaawansowanych przypadkach trzeba będzie również użyć Stackoverflow 😉

Podsumowanie:

Automatyzacja projektów informatycznych jest wskazana w przypadku złożonych, powtarzanych działań w dużych i długoterminowych projektach informatycznych. Przed rozpoczęciem automatyzacji należy zawsze stosować “technikę Jeffa Bezosa”, starać się myśleć z perspektywy kilku lat do przodu i zadawać sobie pytania, czy w tych obszarach powstaną dodatkowe funkcjonalności. Warto również starać się przewidzieć: ile można zyskać (pieniędzy, zasobów, czasu lub zaufania klientów) w przypadku automatyzacji projektu.

Dodatkowo poniżej zestawiam 3 błędne podejścia do automatyzacji:

  1. Wszystko powinno być zautomatyzowane
  2. Automatyzacja testów wykrywa więcej błędów
  3. Automatyzacja testów to jednorazowy koszt i szybki zwrot z inwestycji

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *