Cześć!
Dzisiaj odpowiem Ci na pytanie: kiedy warto automatyzować testy oprogramowania? W sposób krótki i zwięzły, tak aby pokazać Ci zalety i wady tej procedury.
0 Pierwsza zasada, którą uważam za najważniejszą, to określenie celu i planu automatyzacji.
Musisz więc rozważyć, co dokładnie chcesz zautomatyzować, dlaczego i jakie korzyści chcesz osiągnąć z tego procesu, np. w ciągu dłuższego okresu czasu (co najmniej roku).
1 Jeżeli podejmujesz się automatyzacji w projekcie powinieneś wiedzieć, że najlepiej jest zautomatyzować testy regresji, ponieważ są one powtarzalne.
2 Pamiętaj też, że pisanie zautomatyzowanych skryptów trwa X do XX razy dłużej niż pisanie testów manualnych.
3 Utrzymanie zautomatyzowanych skryptów jest znacznie droższe niż utrzymywanie testów manualnych.
Automatyzacja, przynajmniej w krótkim okresie wdrożenia, generuje więcej kosztów niż zysków (więc myślimy zawsze długoterminowo).
4 Automatyczne testy nie są nastawione na wyszukiwanie błędów. “Automaty” służą głównie do potwierdzania, że jakość tworzonego oprogramowania nie uległa pogorszeniu.
5 Nie można zautomatyzować oprogramowania bez umiejętności kodowania, więc trzeba znać przynajmniej jeden język programowania. W przypadku prostej automatyzacji, a w bardziej zaawansowanych przypadkach trzeba będzie również użyć Stackoverflow 😉
Podsumowanie:
Automatyzacja projektów informatycznych jest wskazana w przypadku złożonych, powtarzanych działań w dużych i długoterminowych projektach informatycznych. Przed rozpoczęciem automatyzacji należy zawsze stosować “technikę Jeffa Bezosa”, starać się myśleć z perspektywy kilku lat do przodu i zadawać sobie pytania, czy w tych obszarach powstaną dodatkowe funkcjonalności. Warto również starać się przewidzieć: ile można zyskać (pieniędzy, zasobów, czasu lub zaufania klientów) w przypadku automatyzacji projektu.
Dodatkowo poniżej zestawiam 3 błędne podejścia do automatyzacji:
Wszystko powinno być zautomatyzowaneAutomatyzacja testów wykrywa więcej błędówAutomatyzacja testów to jednorazowy koszt i szybki zwrot z inwestycji