Kategorie
Uncategorized

5 najpopularniejszych narzędzi do automatyzacji oprogramowania w 2020 roku


Cześć!

Ostatnia wiosenna pandemia koronawirusa w 2020 roku (marzec-kwiecień) pokazała, że trend i zainteresowanie “testowaniem oprogramowania” znacznie wzrosły w tym roku. Zobacz koniecznie poniższy wykres:

W związku z tym trendem chciałbym przedstawić Ci 5 narzędzi popartych przykładami, dlaczego warto je znać, niezależnie od codziennych zawodowych obowiązków – oprogramowanie jest już praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Nie chcesz być pozostawiony w tyle, prawda?

OK. Zaczynamy:

0. Selenium – https://www.selenium.dev/

Selenium jest narzędziem w cyfrowym świecie jak młotek dla kowala (może i możesz się bez niego obejść, ale gięcie stali głową nie jest przyjemnym pomysłem :]). To jest moje celowe porównanie, ponieważ Selenium jest bardzo dojrzałym narzędziem, pojawia się w większości ofert pracy dla inżynierów testów oprogramowania. Jest ono dostępne dla prawie każdego głównego języka programowania, a nauka go w jednym języku będzie oznaczać dosłownie “za chwilę” będziesz mógł w nim pisać skrypty, oczywiście, jeśli wiesz jak działa ten framework.

Selenium jest absolutnym “must-have” na naszej liście.

1. Katalon Studio – https://www.katalon.com

Katalon Studio to kompleksowe narzędzie do automatyzacji testów, które obejmuje zarówno API, Web, Desktop jak i testy mobilne. Posiada zestaw funkcji od A do Z: nagrywanie działań, tworzenie przypadków testowych, generowanie skryptów testowych, wykonywanie testów, raportowanie wyników i integracja z wieloma innymi narzędziami w całym cyklu życia oprogramowania. Katalon działa na każdej maszynie (Windows, Linux i MacOS).

Trudno znaleźć wady w tym narzędziu, na co również wskazuje powyższy trend i rosnąca popularność. Zdecydowaną wadą jest to, że narzędzie do użytku komercyjnego jest płatne, ale cóż, twórcy również muszą z czegoś żyć.

2. Appium – http://appium.io/

Rama automatyzacji testów aplikacyjnych jest przeznaczona do zastosowań mobilnych. Wspiera on automatyzację natywnych, hybrydowych i mobilnych aplikacji internetowych zbudowanych dla systemów iOS i Android. Appium korzysta z dostarczonych przez producenta ram automatyzacji i jest oparty na architekturze klient/serwer. Appium jest bardzo łatwe w instalacji i użytkowaniu. zyskało ogromną popularność i stabilność w ciągu ostatnich kilku lat – proszę spojrzeć na wykres trendów google. Bardzo ważny szczegół – jest to narzędzie w pełni open-source.

3. Postman – https://www.postman.com/

Postman to bardzo szybkie i intuicyjne narzędzie przeznaczone do testowania API. Użytkownicy mogą zainstalować to narzędzie jako rozszerzenie przeglądarki lub aplikację desktopową na każdym możliwym systemie operacyjnym. Jest ono popularne nie tylko wśród testerów automatyzacji testów API, ale także wśród deweloperów, którzy używają tego narzędzia do tworzenia testów API. Jest to środowisko programistyczne do tworzenia i automatyzacji testów API.

4. LambdaTest – https://www.lambdatest.com/

LambdaTest to dobre narzędzie do testowania aplikacji desktopowych i internetowych. Dzięki LambdaTest można przeprowadzać zarówno ręczne jak i automatyczne testy przeglądarek poprzecznych w oparciu o silnik Selenium.

Dzięki zautomatyzowanym testom na przeglądarkach internetowych można za każdym razem szybciej opracowywać, testować i dostarczać dane.

5. Cypress – https://www.cypress.io/

Cypress skupia się na przeprowadzaniu testów end-to-end – zapewnia solidny, całkowicie nowy silnik do przeprowadzania testów automatycznych, ale zabiera trochę swobody z Selenium (Cypress nie używa Selenium!), ograniczając użytkownika do konkretnych rozwiązań – frameworków i języka.

Cypress sprawia, że konfiguracja, pisanie, uruchamianie i debugowanie testów jest łatwe.

Testy Cypress pisane są tylko w języku JavaScript – jest to spore ograniczenie… Cypress dostarcza wolną wersję oprogramowania, jak również rozszerzenie płatnej licencji.

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *