Cześć!
Jak pewnie wiesz testowanie oprogramowania, jest niezwykle ważne. To dzięki niemu wyłapujemy błędy na frontendzie, np. gdy jakiś przycisk jest nieklikalny, to również dzięki niemu znajdujemy nieprawidłowości w zapytaniach http czy przechwytujemy, co powinno nam zwrócić, by strona działała prawidłowo. Można powiedzieć, że testowanie jest jak ‘masło’ na kanapkę — niezbędne 😉
Przyjrzyjmy się zatem głównym narzędziom, które możesz wykorzystać do testowania swojej aplikacji:
1. Selenium — najpopularniejszy Framework do testowania aplikacji internetowych. Służy do testowania interfejsów użytkownika w aplikacjach webowych. Wykorzystuje Javę, C#, Python, Ruby itp. do tworzenia testów automatycznych.
2. Playwright — Playwright to narzędzie do testowania przeglądarek stworzone przez Microsoft. Pozwala na automatyzację działania przeglądarek webowych w celu testowania aplikacji internetowych.
3. Cypress — to framework do testowania zarówno API jak i interfejsów użytkownika. W Cypressie piszemy testy za pomocą języka JavaScript. Cypress zapewnia debugowanie testów, automatyczne odświeżanie i wiele innych. Jest bardzo przyjemny w użytkowaniu oraz można wykonywać w nim testy E2E.
4. JUnit — to popularny framework do testowania jednostkowego w języku java. Jest stosowany w większości projektów opartych na javie. Umożliwia również tworzenie raportów i integrację z różnymi środowiskami programistycznymi.
5. pyTest – to framework przeznaczony do testowania w języku Python. Podobnie jak Cypress powiada wiele funkcji i wbudowanych asercji. Wykorzystuje się go zarówno do testów jednostkowych, jak i testowania API.
Mamy już wymienione popularne frameworki do pisania testów, choć pominęliśmy mniej popularne takie jak Cucumber i TestNG. Ok, ale jak wybrać odpowiedni Framework? To zależy, co Cię interesuje. Najlepiej to odkryć, kiedy możesz „liznąć” każdego z typów testowania, więc polecam zacząć od Selenium webdriver lub Playwrighta/Cypressa. Zwłaszcza Cypress jest bardzo intuicyjnym frameworkiem, który możesz wykorzystać zarówno do testów API jak i do interfejsów.
Ważny jest też język programowania. Jeżeli wybrałeś/aś sobie Javę, polecamy JUnit lub Selenium.
Wszystko zależy od tego, jakiego języka wcześniej się uczyłeś/aś. Ja na początek zawsze będę polecał Pythona, który jest najłatwiejszy do przyswojenia, a wiadomo, jak już raz nauczymy się pewnych schematów, to łatwiej będzie je wykorzystać przy nauce innego języka.
Od lat języki najczęściej wykorzystywane do testowania to: Java, Python oraz JavaScript. Warto trzymać się tego core’u, gdy wybieramy język i framework do nauki testowania.