Kategorie
Uncategorized

Frameworki testowe – Przykłady i wybór odpowiedniego narzędzia


Cześć!

Jak pewnie wiesz testowanie oprogramowania, jest niezwykle ważne. To dzięki niemu wyłapujemy błędy na frontendzie, np. gdy jakiś przycisk jest nieklikalny, to również dzięki niemu znajdujemy nieprawidłowości w zapytaniach http czy przechwytujemy, co powinno nam zwrócić, by strona działała prawidłowo. Można powiedzieć, że testowanie jest jak ‘masło’ na kanapkę — niezbędne 😉

Przyjrzyjmy się zatem głównym narzędziom, które możesz wykorzystać do testowania swojej aplikacji:

1. Selenium — najpopularniejszy Framework do testowania aplikacji internetowych. Służy do testowania interfejsów użytkownika w aplikacjach webowych. Wykorzystuje Javę, C#, Python, Ruby itp. do tworzenia testów automatycznych.

2. Playwright — Playwright to narzędzie do testowania przeglądarek stworzone przez Microsoft. Pozwala na automatyzację działania przeglądarek webowych w celu testowania aplikacji internetowych.

3. Cypress — to framework do testowania zarówno API jak i interfejsów użytkownika. W Cypressie piszemy testy za pomocą języka JavaScript. Cypress zapewnia debugowanie testów, automatyczne odświeżanie i wiele innych. Jest bardzo przyjemny w użytkowaniu oraz można wykonywać w nim testy E2E.

4. JUnit — to popularny framework do testowania jednostkowego w języku java. Jest stosowany w większości projektów opartych na javie. Umożliwia również tworzenie raportów i integrację z różnymi środowiskami programistycznymi.

5. pyTest – to framework przeznaczony do testowania w  języku Python. Podobnie jak Cypress powiada wiele funkcji i wbudowanych asercji. Wykorzystuje się go zarówno do testów jednostkowych, jak i testowania API.

Mamy już wymienione popularne frameworki do pisania testów, choć pominęliśmy mniej popularne takie jak Cucumber i TestNG. Ok, ale jak wybrać odpowiedni Framework? To zależy, co Cię interesuje. Najlepiej to odkryć, kiedy możesz „liznąć” każdego z typów testowania, więc polecam zacząć od Selenium webdriver lub Playwrighta/Cypressa.  Zwłaszcza Cypress jest bardzo intuicyjnym frameworkiem, który możesz wykorzystać zarówno do testów API jak i do interfejsów.
Ważny jest też język programowania. Jeżeli wybrałeś/aś sobie Javę, polecamy JUnit lub Selenium.

Wszystko zależy od tego, jakiego języka wcześniej się uczyłeś/aś.  Ja na początek zawsze będę polecał Pythona, który jest najłatwiejszy do przyswojenia, a wiadomo, jak już raz nauczymy się pewnych schematów, to łatwiej będzie je wykorzystać przy nauce innego języka.

Od lat języki najczęściej wykorzystywane do testowania to: Java, Python oraz JavaScript. Warto trzymać się tego core’u, gdy wybieramy język i framework do nauki testowania.

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *