Kategorie
Uncategorized

Bazy danych i SQL: Podstawy zarządzania danymi

Cześć!

Dzisiaj zrobimy sobie krótkie wprowadzenie do bazy danych i języka SQL, bowiem często bywa tak, że bez nich ani rusz 🙂 Więc czym są te tajemnicze bazy danych i w ogóle to wszystko, co się z tym wiąże?

Bazy danych to inaczej środowiska, w których dane są przechowywane. Najczęściej pod postacią tabel lub list. Bazy służą też do zarządzania tymi danymi, zmieniania ich, więc nie tylko do przechowywania. Ale jak się organizować z tymi danymi? I tu przychodzi nam z pomocą język SQL.
SQL (Structured Query Language) to prosty język zapytań do bazy danych, którym możemy dowolnie manipulować danymi. Jest używany do komunikacji z bazami danych. Ale zanim przejdziemy do podstaw SQL, przyjrzyjmy się podstawowym pojęciom związanym z bazami danych.

1. Baza danych
Wg. Definicji Baza danych to zbiór powiązanych informacji przechowywanych w uporządkowany sposób. Może zawierać tabele, relacje, indeksy i inne struktury danych. Mogą być one zorganizowane na różne sposoby, na przykład hierarchicznie lub listowo. 

2. Tabela

Tabela to struktura danych, która przechowuje dane za pomocą kolumn i wierszy. Tabela zawiera kolumny, które definiują, jakie dane znajdują się w tabelce i jakiego typu, a wiersze — rekordy tabeli, czyli dane, które ona przechowuje. 


3. Klucz główny

Klucz główny, inaczej: primary key to osobny identyfikator dla każdego rekordu. Po tym właśnie indeksujemy i rozpoznajemy rekordy. Zazwyczaj takim primary key jest id, ale możemy go zdefiniować inaczej, w zależności od potrzeb. 


4. Relacje

To związki między tabelkami w bazie danych, inaczej relacje między nimi. Często jest tak, że tabele są ze sobą powiązane konkretnymi rekordami, i konkretnymi kluczami. Mamy primary key, który definiuje rekord w wybranej, basickowej tabeli, ale mamy również klucz obcy odwołujący się do innej tabeli. W ten sposób mamy cały schemat wszystkich tabel gotowy w bazie.


5. Zapytania SQL

Zapytania SQL to komendy, którymi wysyłamy konkretne polecenia do bazy danych, aby na przykład: pokazała nam wszystkie rekordy z danej tablicy, aby nam usunęła, dodała rekordy, aby zmieniła poszczególne komórki gdzie np. id=1 lub wartości boolean dla jakiejś kolumny wynoszą w rekordach true… i tak dalej. Podstawowe komendy to SELECT, INSERT, UPDATE I DELETE.  Często piszemy komendy dużymi literami dla czytelności.

Na razie tyle wam wystarczy, abyście mieli podstawowe pojęcie, czym są bazy danych. A ta wiedza jest niezbędna nawet dla frontendowca 🙂

Jeżeli chcesz dobrze opanować SQL zapraszam do kursu: https://www.udemy.com/course/jezyk-sql-w-praktyce/?referralCode=8EC14158D9085568DAA8

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

W odpowiedzi na “Bazy danych i SQL: Podstawy zarządzania danymi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *