Kategorie
Uncategorized

Bezpieczeństwo aplikacji webowych: Najważniejsze aspekty i techniki

Cześć!

Chyba nie trzeba wspominać, jak ważne jest bezpieczeństwo użytkowników w internecie. Takie dane poufne jak imię i nazwisko razem z naszymi numerami kart kredytowych czy hasłami do banków jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą spowodować wiele problemów czy też nieprzyjemności. Ale jak i z czym to się je ’cyber security’?


Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom w bezpieczeństwie aplikacji:

 1. Autentykacja i zarządzanie tożsamością
  Autentykacja użytkowników może opierać się na wielu elementach, które będą niezbędne w uwierzytelnianiu: logowanie za pomocą haseł złożonych, logowanie za pomocą tokenów, dwuetapowa autentyfikacja — to wszystko ma nam pozwolić na to, żebyśmy bezpiecznie mogli zalogować się na swoje konta w bankach czy socjalach.
 2. Ochrona przed atakami XSS
  Ataki XSS to takie ataki, w których złośliwy kod js jest wstrzykiwany na stronie, przez co może wywołać wiele szkód. Ważnym elementem takiego zapobiegania tej podatności jest, aby strona, która przeglądamy, korzystała z CSP, czyli Content Security Policy i dobrze filtrowała dane wejściowe i wyjściowe.
 3. CSRF — ataki i jak się przed nimi bronić
  Te ataki polegają na tym, że za pomocą konta użytkownika w jego imieniu publikujemy za jego „zgodą” niechciane treści. Takimi atakami są na przykład włamywanie się na skrzynkę na Facebooku i wysyłanie automatycznych wiadomości do znajomych z prośbą o blika (płatność) 😉 
 4. Bezpieczeństwo bazy danych
  To jest to, co najbardziej kojarzy nam się z zabezpieczaniem danych, czyli zabezpieczenie danych, które są w naszych bazach. Ileż to się słyszy o wycieku danych klientów znanych korporacji… To właśnie na skutek nieodpowiedniej ochrony właśnie takich danych. 
 5. Aktualizacje i łatki (patche)
  Dobrym aspektem zabezpieczenia się przed niechcianymi atakami jest po prostu…aktualizacja wersji oprogramowania na stronach czy w aplikacjach. Jest to bardzo ważne, poniewaz kiedy korzystamy z jakiegoś oprogramowania, ono wciąż jest uaktualniane o nowe funkcjonalności pod względem bezpieczeństwa np. w przypadku, gdy pojawią się coraz to nowsze sposoby na kradzież danych.
 6. Audyt bezpieczeństwa
  Ważne jest regularne przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa aplikacji tak samo jak jej testowanie czy też samo projektowanie aplikacji.

  Czasami gdy czytamy o sposobach, na jakie można pozyskać nasze dane czy jakie sposoby mają hakerzy, może nas rozboleć głowa… Ale spokojnie! ’Cyber Security’ to branża, która rozwija się bardzo intensywnie, a my sami musimy być po prostu ostrożni w internecie 🙂

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *