Kategorie
Uncategorized

10 powodów do wykorzystania Gatlinga w testach wydajnościowych (niezależnie od używanego języka programowania w projekcie)

Cześć!

Zaczynamy. Dzisiaj odpowiem Ci, dlaczego poznanie Gatlinga jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z testowaniem obciążeniowym/wydajnościowym w Twoim projekcie. 

Z krótkiego oficjalnego wprowadzenia na stronie Galinga -> https://gatling.io/, możemy dowiedzieć się czym tak w ogóle jest Gatling: „Gatling is a powerful open-source load testing solution. Gatling is designed for continuous load testing and integrates with your development pipeline. Gatling includes a web recorder and colorful reports.

Poniżej zestawiam 10 powodów, dla których wykorzystanie Gatlinga w Twoim projekcie jest świetnym pomysłem:

0 Gatling jest frameworkiem typu open-source!

1 Gatling ma x5 więcej postów na StackOverflow niż inne bardzo popularne frameworki wydajnościowe … a to wiele ułatwia 🙂

2 Gatlinga można uruchomić na dowolnym systemie operacyjnym!

3 Możesz pisać testy wydajnościowe jako kod źródłowy!

4 Gatling posiada szczegółowe metryki / raporty “Out of the Box” – w przejrzysty sposób zaprezentujesz rezultaty testów.

5 Gatling posiada mocny Engine napisany w języku Scala
Warto również znać podstawy języka Scala, w tym celu polecam zapoznać się z poniższym video:


6 Gatling ma zintegrowane asercje API, więc daje Ci pełny zestaw narzędzi do wykonywania funkcjonalnych asercji.


7 Gatling może być w pełni zintegrowany przy użyciu wiersza poleceń, dzięki czemu jest kompatybilny z każdą platformą CI (na przykład z Twoim Jenkinsem).

8 Gatling ma obszerne i przemyślanie napisane zasoby wiedzy na swojej stronie pod linkiem: https://gatling.io/docs/current/advanced_tutorial.


9 Gatling ma możliwość przeprowadzania testów z poziomu interfejsu użytkownika poprzez intuicyjny Recorder!

Dodatkowo warto dodać, że Gatling bardzo szybko zyskuje na popularności -> kilka miesięcy temu, kiedy to przypadkowo zwróciłem uwagę na liczbę pobrań to było około 2 milionów … a po 3-4 miesiącach jest to już prawie 5 milionów!

W tym wideo pokrótce przedstawiam wnioski wynikające z powyższych podpunktów:

https://www.youtube.com/watch?v=-FhPhbTnW7Y

Autor: Kris Pacholski

Cześć! Jestem Krzysiek. Od kilku lat szkolę i pomagam rozwijać się osobom w branży inżynierii oprogramowania. Kładę nacisk na naukę umiejętności cyfrowych (programowania, projektowania i testowania) w taki sam sposób, jak na trening sportowy (siłownia/sala gimnastyczna/taniec). Jestem fanem zdobywania i propagowania wartościowej wiedzy wśród studentów i przekazywania złożonych zagadnień, w możliwie najprostszy sposób (wg. reguły kiss). W moich kursach jest już kilka tysięcy studentów, a części osób udało się przekwalifikować na stanowiska testerskie lub deweloperskie w branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *