Cześć! To będzie całkiem oryginalny wpis… Jak wiesz, zajmuję się szeroko pojętą automatyzacją testów w świecie IT. Nie raz miałem dylemat rozpoczynając projekt lub szukając sposobu na zautomatyzowanie i skuteczne “przetestowanie” już wdrożonego systemu informatycznego.
W taki sposób, aby w dłuższym okresie czasu można było łatwo dodawać do systemu nowe funkcjonalności, bez obniżania jakości oraz mając pewność, że obecny system zadziała u klienta w pełni poprawnie po wprowadzonych zmianach.
Nie będę doradzał Ci bezpośrednio, w jaki sposób możesz dobrać narzędzia do swojego projektu -> zależy to od wielu zmiennych, które musisz zdefiniować i ustalić priorytety przy wyborze “Narzędzi”. Chciałbym Cię zainspirować i inaczej spojrzeć na “cyfrowy świat”.
Zobacz, przez setki lat w branży budowlanej budynki były budowane przy użyciu różnych narzędzi i na wiele różnych sposobów. Opracowanie skutecznych rozwiązań, które są stosowane do dziś, zajęło dużo czasu.
Jednak metodologia i potrzeba nie zmieniły się wiele na przestrzeni dziejów, najważniejsze jest to, co można osiągnąć za pomocą tego narzędzia. Odpowiedni dobór narzędzi może zaoszczędzić czas, ale ma również wpływ na efekt końcowy. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania może być poniższa konstrukcja kościoła Wang w Karpaczu:
Czy wiesz, że ten Kościół został pierwotnie zbudowany bez użycia gwoździa? Zastanów się ile czasu i pracy musieli zainwestować budowniczy w tą konstrukcję. Niewiarygodne.
Kiedy patrzę przez ten pryzmat, jestem przekonany, że narzędzia zawsze będą się zmieniać i ewoluować w branży inżynierii oprogramowania, ale cele i efekty, do których będziemy dążyć, są niezmienne i ponadczasowe.
Miej to na uwadze, przy wyborze narzędzi w swoich kolejnych projektach.