Cześć!
Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami praktykami, które na pewno zaowocują w przyszłości, jeśli chodzi o wydajność i czytelność waszego kodu. To na pewno zaowocuje podczas rozmów rekrutacyjnych 😉, ale nie tylko. Wierzę, że jeżeli już się za coś trzeba brać, to trzeba zrobić to porządnie. Tak samo jest z programowaniem.
Oto kilka prostych technik:
1. Zachowaj czytelność: Używaj takich nazw zmiennych, stałych i nazw funkcji, aby od razu wiadomo było, co ten kod robi (im prościej, tym lepiej). Unikaj nazw zmiennych typu abc, i, dupa itd. Używaj wcięć gdzie to konieczne i pilnuj, by kod był ładnie sformatowany.
2. Dziel kod na mniejsze funkcje: To coś, o czym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Funkcja to takie pudło, w którym przechowujesz fragmenty kodu tak, by były bardziej poukładane. Konkretne rzeczy, które ma wykonać kod zrób w funkcji, której nazwa to dokładnie opisuje.
3. Unikaj duplikacji kodu: jeżeli masz do zrobienia fragment kodu, który się powtarza, np. ciągle literuje się po jednej konkretnej pętli, dlaczego by nie zrobić tego w osobnej funkcji, do której będziesz się odwoływał/odwoływała?
4. Używaj właściwych struktur danych: Jeśli wiesz, że będziesz miał/miała konkretne operacje do zrobienia na konkretnych danych, warto przemyśleć, jakiego typu danych będziesz używać, czy nie lepiej będzie utworzyć do tego interfejsu lub klasy.
5. Testuj i debuguj regularnie: To bardzo ważny element każdego dobrze działającego kodu. Nawet jeśli teoretycznie wszystko powinno działać, warto skorzystać z debuggera lub testów.
6. Używaj bibliotek i frameworków: To nie tylko sposób na ułatwienie czytania kodu dla innych programistów, ale też sposób na ułatwienie sobie pracy za pomocą sprawdzonych narzędzi oraz często dobrze udokumentowanych.